wczytywanie strony

Projekt upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

  1. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stała się impulsem do podjęcia przez naszą młodzież działań w ramach projektu „Śladem sądeckich społeczników w drodze do niepodległości”. Projekt przybliżał sylwetki sądeczan, którzy swą aktywnością w różnych okresach czasu i na różnych płaszczyznach przybliżali kraj do upragnionej wolności. Uczniowie zbierali informacje dotyczące działalności organizacji niepodległościowych z terenu Sądecczyzny ze szczególnym uwzględnieniem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i jego pierwszego prezesa Lucjana Lipińskiego. Wiele ciekawych informacji wniósł wywiad przeprowadzony w Małopolskiego Centrum Kultury Sokół. W klasach odbyły się zajęcia wg specjalnie przygotowanego scenariusza. Ponadto uczniowie klasy 2 wzięli udział w warsztatach oraz grze miejskiej.

W trakcie warsztatów Pan Paweł Terebka z grupy rekonstrukcyjnej, działającej przy Polskim Towarzystwie Historycznym, przybliżył najważniejsze etapy walk  o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem walk w rejonie Sądecczyzny. Młodzież miała możliwość zapoznać się z bronią i przymierzyć mundury              z czasów I wojny światowej. Dr Tomasz Zacłona przeprowadził warsztat dotyczący roli aktywności społecznej, a Krzysztof Małota przybliżył sylwetki wybranych działaczy oraz omówił postępy prac poszczególnych grup oraz harmonogram dalszych działań i metodykę pracy.

W trakcie gry miejskiej rozwiązując kolejne zagadki, poznaliśmy m.in. postacie: księdza Karola Bołoza Antoniewicza, Jana Potoczka, Józefa Bieńka, Lucjana Lipińskiego, Albiny Małeckiej, Bronisława Pierackiego, Feliksa Rapfa, Marii Ritter, Zbigniewa Szkarłata, Władysława Gurgacza, Michała Głowackiego.Doświadczyliśmy jak wielkie znaczenie mają subtelne, nienarzucające się tablice pamiątkowe, krótkie wzmianki na budynkach, które dają możliwość refleksji nad tym jak wiele osób przed nami, poświęcało się dla swojej ojczyzny i lokalnej społeczności.

Projekt „Śladem sądeckich społeczników w drodze do niepodległości"  realizowany przez sądecką młodzież dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej.

           DSC_0518 DSC_0519 DSC_0530

rhdr

rhdr

cof

rhdrFIO_logo_pomn

W ramach realizacji wykonaliśmy

Organem założycielskim naszej szkoły jest Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny w Nowym Sączu. Szkoła została zarejestrowana jako Niepubliczna Szkoła Zawodowa z uprawnieniami szkół publicznych w dniu 24.08.2012 roku, a działalność swoją rozpoczęła 3.09.2012 roku. Jesteśmy szkołą wielozawodową, bezpłatną. Uczniowie zdobywają umiejętności zawodowe na płatnych praktykach w zakładach pracy.

Mapa strony